Spotkanie ekumeniczne z kard. Kochem

„W Kamieniu Śląskim na Opolszczyźnie odbyło się sympozjum z udziałem ekumenistów ewangelickich, katolickich  i prawosławnych pt. "Misja Kościoła, który dąży do jedności”. Jego uczestnikiem był m.in. kard. Kurt Koch - przewodniczący Papieskiej Rady dla Popierania Jedności Chrześcijan.

Ze strony ewangelickiej w konferencji wzięli udział: bp Jerzy Samiec - zwierzchnik Kościoła, biskup katowicki dr Marian Niemiec, biskup cieszyński Paweł Anweiler, ks. prof. Bogusław Milerski - rektor Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej oraz bp Marek Izdebski – zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Reformowanego i bp Edward Puślecki – emerytowany zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego.

Sympozjum odbyło się 6 grudnia 2014 roku, z okazji 50. rocznicy ogłoszenia "Dekretu o ekumenizmie” Soboru Watykańskiego II.

Ks. prof. Bogusław Milerski, rektor Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej mówił o reformacyjnych impulsach dla misji Kościoła w świecie współczesnym. Podkreślił, że kto głosi Ewangelię, powinien być wiarygodny. Przypomniał, że wszystkich chrześcijan łączy osobista odpowiedzialność za świat w obliczu Boga. Wreszcie, cytując Melanchtona, zauważył, że wiara nie polega na znajomości historii Jezusa Chrystusa, lecz na zaufaniu i zawierzeniu Jezusowi.

- Podział chrześcijaństwa jest zgorszeniem dla świata – mówił kardynał Kurt Koch. – Może powstać wrażenie, że Chrystus jest podzielony, skoro chrześcijanie deklarują, że wierzą w jeden święty powszechny i apostolski Kościół, a żyją w różnych i oddalonych od siebie wspólnotach. Powrót do jedności wymaga odwagi i pokory. Ekumenizm opiera się na nawróceniu serca i modlitwie. Do jedności możemy dojść jedynie modląc się.

Kardynał podkreślił, że wymiar ekumeniczny ma współcześnie także męczeństwo chrześcijan. Przypomniał, że chrześcijanie stanowią 80 proc. ludzi prześladowanych z powodu wiary w Boga. Przelewają krew nie jako katolicy, ewangelicy czy prawosławni, ale jako chrześcijanie.

Prawosławny arcybiskup Jeremiasz - prezes Polskiej Rady Ekumenicznej mówił o ekumenicznej solidarności wobec procesów sekularyzacji. Wezwał, by członkowie sąsiadujących ze sobą parafii należących do różnych wyznań spotykali się na wspólnej modlitwie, czytaniu Pisma Świętego i poznawali historię innych Kościołów.

Na zakończenie konferencji – z udziałem kardynała Kurta Kocha – odbyło się posiedzenie Komisji ds. Dialogu między Polską Radą Ekumeniczną (PRE) a Konferencją Episkopatu Polski (KEP).


wstecz