Spotkanie na wyspie Rugia

Przedstawiciele Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej oraz Diecezji Wrocławskiej spotkali się w Sellin (Rugia - Niemcy) z kierownictwem Ewangelicko–Luterańskiego Kościoła Północnych Niemiec (Nordkirche). Gościem specjalnym spotkania był bp Jerzy Samiec.

Tematem trzydniowego spotkania partnerskiego, w dniach od 22 do 24 września 2016 roku, było nawiązanie do wspólnego dziedzictwa Reformacji i aktualnych wyzwań dla Kościołów luterańskich.

Gościem specjalnym spotkania partnerskiego był zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce bp Jerzy Samiec, który w swoim wystąpieniu przedstawił aktualną charakterystykę Kościoła ewangelickiego w Polsce, mówiąc między innymi o inicjatywach związanych z obchodami Jubileuszu 500-lecia Reformacji. Biskup Samiec dziękując za zaproszenie, podkreślił duże znaczenia partnerstwa oraz zaangażowanie obu stron w tą inicjatywę.
 
Polscy uczestnicy mogli również zapoznać się z aktualną sytuacją niemieckiego Kościoła oraz usłyszeć o wszystkich aspektach pracy i misji w tym Kościele.

Uczestnicy spotkania wysłuchali dwóch referatów. W pierwszym z nich bp prof. Marcin Hintz w syntetyczny sposób przeprowadził słuchaczy przez czasy Reformacji aż po współczesność, ukazując zmiany w sposobie myślenia i podejścia „świata” do Reformacji. „U progu Jubileuszu 500-lecia Reformacji w różnych środowiskach, także pozakościelnych, formułowane są hipotezy dotyczące znaczenia owego wydarzenia dla ówczesnej Europy, a także o relewantność dziedzictwa Reformacyjnego dla współczesnego świata” mówił bp Hintz.

W kolejnym referacie Dr. Klaus Schäfer z Centrum Misji i Ekumenii z Hamburga (Nordkirche) nawiązał do tematu perspektyw dla myślenia o wpływie i znaczeniu Reformacji w przeszłości i teraźniejszości w Niemczech.

Umowa partnerska pomiędzy Diecezją Pomorsko-Wielkopolską i Diecezją Wrocławską Kościoła w Polsce oraz Ewangelickim Kościołem Pomorza została podpisana 14 października 1990 roku, choć historia kontaktów polsko-niemieckich na terenach Pomorza (niemieckiego i polskiego) sięga lat siedemdziesiątych.

Umowa partnerska zakłada głównie kontakty pomiędzy parafiami w Szczecinie, Koszalinie, Słupsku i Gorzowie Wielkopolskim po stronie polskiej i parafiami po niemieckiej stronie Pomorza. Członkowie polsko-niemieckiej grupy roboczej spotykają się dwa razy w roku.

Gremia kierownicze obu Kościołów odbywają konsultacje co dwa lata. Od 2012 roku wszystkie partnerstwa Ewangelickiego Kościoła Pomorza są partnerstwami Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego Północnych Niemiec (Nordkirche).

źródło: luteranie.pl


 


 


wstecz