Święto Bratniej Pomocy

Zjazd Bratniej Pomocy im. Gustawa Adolfa odbył się w czwartek, 19 czerwca 2014 roku, w Katowicach. Wierni zebrali blisko 250 tys. złotych na pomoc parafiom w potrzebie. Wybrano także nowy zarząd BPGA.

W zjeździe wziął udział m.in. zwierzchnik Kościoła bp Jerzy Samiec, prezes Synodu ks. Grzegorz Giemza, biskup cieszyński Paweł Anweiler, przedstawiciele Konsystorza i Rady Synodalnej. 

Prowadzący obrady Prezes Zarządu BPiGA, ks. Tadeusz Makula, poinformował delegatów o najważniejszych faktach z działalności BPiGA w latach 2013-2014. Następnie przedstawiono wyniki zbiórki. W sumie we wszystkich parafiach zebrano blisko 250 tys. z, co stanowi wzrost w porównaniu do roku ubiegłego. Zebrane środki pokryły prawie 60% zgłoszonego zapotrzebowania z parafii.
 
Po dyskusji delegacji zaaprobowali przedstawioną przez zarząd propozycję podziału zebranych środków. Zebrane ofiary wspomogą Diakonat Eben-Ezer w Dzięgielowie, parafię w Czechowicach-Dziedzicach, Jaworzu (Jasienica), Międzyrzeczu, Starym Bielsku, Wiśle Głębcach, Bytomiu, Wołczynie (Gierałcice), Kluczborku, Orzeszu, Pyskowicach, Siemianowicach, Sosnowcu i Świętochłowicach, Sopocie i Szczecinie.

Druga część zjazdu była związana z wyborami zarządu Bratniej Pomocy. Kadencja dotychczasowego zarządu zakończyła się, zatem zjazd był zobowiązany wybrać nowe władze. W wyniku procedury wyborczej nowym prezesem Bratniej Pomocy im. Gustawa Adolfa wybrano ks. Daniela Ferka z Wodzisławia Śląskiego. W skład nowego zarządu weszli: Anna Czudek (Goleszów), ks. Marcin Makula (Golasowice), ks. Mirosław Sikora (Rybnik).
 
Prowadzący tą część obrad Biskup Kościoła ks. Jerzy Samiec pogratulował wybranym władzom BPiGA oraz podziękował dotychczasowemu Prezesowi ks. Tadeuszowi Makuli i całemu zarządowi za wieloletnią pracę na rzecz bratniej pomocy w Kościele.  
  
Kolejny, 152. Zjazd Bratniej Pomocy im. Gustawa Adolfa ma odbyć się w przyszłym roku we Wrocławiu.

Celem organizacji zbiórki ofiar pieniężnych na Bratnią Pomoc, wpłacanych przez wiernych całego Kościoła ewangelickiego, jest finansowe wsparcie mniej zasobnych parafii w diasporze w remontach swoich kościołów i centrów parafialnych.

Geneza tego święta sięga XVII wieku. Wówczas to szwedzki król, Gustaw Adolf pośpieszył ewangelikom z pomocą w wojnie z obozem katolickim, wywalczając im wolność religijną, choć sam zginął w bitwie pod Lutzen koło Lipska w dniu 16 września 1632r.

W dwusetną rocznicę tej bitwy postanowiono na miejscu walki ufundować królowi pomnik. Nazbierano tyle pieniędzy, że jeszcze pewna część pozostała po zapłaceniu wszystkich rachunków związanych z postawieniem pomnika. Wtedy to lipski duchowny, ks. prof. Grossman podjął testament króla Gustawa Adolfa, aby wspomóc tymi pieniędzmi ewangelicką diasporę.

W ten sposób powstała Fundacja pod nazwą Związek Gustawa Adolfa, który obecnie w Lipsku funkcjonuje pod nazwą Dzieła Gustawa Adolfa (Gustav-Adolf-Werk), a w Polsce – Bratnia Pomoc imienia Gustawa Adolfa.


wstecz