Synod Kościoła rozpoczął obrady

W Warszawie rozpoczęły się obrady Synodu Kościoła. 12. sesja XIV Synodu Kościoła odbywa się w dniach 22-24 kwietnia 2022 roku w Warszawie.  

Synod rozpoczął się nabożeństwem, w trakcie którego kazanie wygłosił bp Paweł Hause, zwierzchnik Diecezji Mazurskiej.

Podczas wiosennej sesji Synod Kościoła zajmie się podsumowaniem działań za rok 2021 na płaszczyźnie duszpasterskiej i diecezjalnej, przedstawieniem wyników prac Komisji Synodalnych oraz przyjęciem sprawozdania finansowego Kościoła.

W związku z zakończeniem kadencji Konsystorza zaplanowano wybory nowego wiceprezesa i radców.

Konsystorz jest naczelną władzą administracyjną Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce i organem wykonawczym Synodu Kościoła. Jest również władzą służbową wszystkich duchownych oraz świeckich członków Rad Parafialnych i Diecezjalnych. Skład Konsystorza jest ośmioosobowy.

Należą do niego: Biskup Kościoła jako prezes Konsystorza, świecki wiceprezes i po trzech radców duchownych i świeckich. Zadaniem Konsystorza jest m.in. nadzór nad diecezjami i parafiami, uchwalanie wakansów parafialnych (z łac. vacans, nieobsadzone stanowisko proboszcza), zatwierdzanie wyborów personalnych w parafiach i diecezjach, zarządzanie majątkiem Kościoła, opiniowanie przedkładanych Radzie Synodalnej projektów szczegółowych przepisów kościelnych, przyjmowanie kandydatów do urzędu duchownego.

Synod zajmie się również wyborem prezesa Diakonii Polskiej. Wybierany jest on na 5-letnią kadencję spośród biskupów Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Prezes stoi na czele Diakonii Polskiej, organizacji pozarządowej o charakterze charytatywnym działającej w Kościele ewangelickim. Diakonia swoją opieką obejmuje wszystkie osoby potrzebujące i uczestniczy w ekumenicznych akcjach charytatywnych w Polsce (współpraca z Caritas i Eleos).

Synod jest najwyższą władzą Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, jego uosobieniem i wyrazicielem wszystkich praw przysługujących Kościołowi. Jest powołany do uchwalania praw kościelnych. Do jego właściwości należy m.in. wybór Biskupa Kościoła, sprawowanie pieczy nad zachowaniem czystości nauki w Kościele, stanie na straży praw, dobra i jedności Kościoła, wybór Konsystorza i Rady Synodalnej, która stanowi prezydium Synodu i reprezentuje go pomiędzy sesjami.
 


wstecz