Synod rozpoczął obrady
- Nie ulega wątpliwości, że potrzeba nam stale na nowo przypominania, że towarzyszy nam Chrystus we wszystkich biedach i niedolach naszych - powiedzał bp Adrian Korczago w kazaniu na rozpoczęcie 9. sesji Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.
9. sesja XIII Synodu Kościoła odbywa się w dniach 1-3 kwietnia 2016 roku w Warszawie.
Synod rozpoczął się nabożeństwem, w trakcie którego kazanie wygłosił bp Adrian Korczago, zwierzchnik diecezji cieszyńskiej. Wezwał on zebranych do refleksji nad własną kondycją, zaangażowaniem, gotowością do ponoszenia odpowiedzialności za Kościół i do adekwatnego reagowania, by w pełni wykorzystać darowany czas. „Nie ulega wątpliwości, że potrzeba nam stale na nowo przypominania, że towarzyszy nam Chrystus we wszystkich biedach i niedolach naszych”. W pierwszej części nabożeństwa odbyło się też ślubowanie nowego członka Synodu, dk. Ewy Below, która została mianowana Generalnym Wizytatorem Nauczania Kościelnego.
Podczas wiosennej sesji Synod Kościoła zajmie się podsumowaniem działań za rok 2015 na płaszczyźnie duszpasterskiej i diecezjalnej, przedstawieniem wyników prac Komisji Synodalnych oraz przyjęciem sprawozdania finansowego Kościoła.
W związku z zakończeniem kadencji Konsystorza zaplanowano wybory nowego wiceprezesa i radców. Konsystorz jest naczelną władzą administracyjną Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce i organem wykonawczym Synodu Kościoła. Jest również władzą służbową wszystkich duchownych oraz świeckich członków Rad Parafialnych i Diecezjalnych. Skład Konsystorza jest ośmioosobowy. Należą do niego: Biskup Kościoła jako prezes Konsystorza, świecki wiceprezes i po trzech radców duchownych i świeckich. Zadaniem Konsystorza jest m.in. nadzór nad diecezjami i parafiami, uchwalanie wakansów parafialnych (z łac. vacans, nieobsadzone stanowisko proboszcza), zatwierdzanie wyborów personalnych w parafiach i diecezjach, zarządzanie majątkiem Kościoła, opiniowanie przedkładanych Radzie Synodalnej projektów szczegółowych przepisów kościelnych, przyjmowanie kandydatów do urzędu duchownego.
Synod zajmie się również wyborem prezesa Diakonii Polskiej. Wybierany jest on na 5-letnią kadencję spośród biskupów Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Prezes stoi na czele Diakonii Polskiej, organizacji pozarządowej o charakterze charytatywnym działającej w Kościele ewangelickim. Diakonia swoją opieką obejmuje wszystkie osoby potrzebujące i uczestniczy w ekumenicznych akcjach charytatywnych w Polsce (współpraca z Caritas i Eleos).
W drugim dniu Synodu zaplanowano także głosowanie nad wnioskiem bp. Jerzego Samca o umożliwienie ordynacji kobiet na księży. Wniosek został złożony podczas jesiennej sesji Synodu we Wrocławiu w październiku 2015 r.
Synod jest najwyższą władzą Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (Luterańskiego) w RP, jego uosobieniem i wyrazicielem wszystkich praw przysługujących Kościołowi. Jest powołany do uchwalania praw kościelnych. Do jego właściwości należy m.in. wybór Biskupa Kościoła, sprawowanie pieczy nad zachowaniem czystości nauki w Kościele, stanie na straży praw, dobra i jedności Kościoła, wybór Konsystorza i Rady Synodalnej, która stanowi prezydium Synodu i reprezentuje go pomiędzy sesjami.
Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce skupia około 70.000 wiernych. Służy w nim 164 duchownych (w tym 11 kobiet diakonów) w 133 parafiach. Dzieli się na 6 Diecezji, z których najliczniejszą jest Diecezja Cieszyńska – ok. 37.00 tys. wiernych. Podstawą nauki Kościoła jest Pismo Święte oraz jego wykład zawarty w Księgach Symbolicznych.