Upamiętnienie bp. Bursche w Berlinie
Na Cmentarzu Miejskim w Berlinie, w miejscu złożenia urny z prochami bp. Juliusza Bursche, biskupi z Polski i z Niemiec upamiętnili rocznicę śmierci biskupa męczennika.
Miejsce pochówku biskupa nie było znane do jesieni 2017 roku. Po wieloletnich poszukiwaniach, odnaleziono dokumenty dzięki którym ustalono miejsce złożenia urny, stało się - szczególnie w Polsce - sensacją.
Dla upamiętnienia biskupa Juliusza Bursche, w kolejną rocznicę śmierci, 20 lutego 2018 roku, modlitwa na Miejskim Cmentarzu w Berlinie. Wspólnie poprowadzili ją bp Markus Dröge z Ewangelickiego Kościoła Berlina wraz z bp. Jerzym Samcem, zwierzchnikiem Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.
W swoim kazaniu bp Dröge powiedział: „Dziś jednak mamy szansę, dzięki odnalezieniu grobu na tym cmentarzu, na wspólną zadumę nad myślą i dziełem życia biskupa Burschego. Jego celem było stworzenie silnego Kościoła jednoczącego Polaków i Niemców. W zupełnie inny sposób w ostatnim dwudziestoleciu wyrosło partnerstwo ewangelickich chrześcijan po tej i tamtej stronie polsko-niemieckiej granicy. Z delikatnych więzi pojednania pomiędzy naszymi Kościołami powstała z biegiem czasu mocna sieć dobrych wzajemnych stosunków, za co jestem bardzo wdzięczny.”
W czasie spotkania w siedzibie Ewangelickiego Kościoła Niemiec (EKD) pozdrowienia w imieniu Rodziny Bursche, reprezentowanej przez 10 osób, wygłosił Juliusz Gardawski - prawnuk bp Burschego.
Biskup Samiec mówił: „Po wojnie jasno nazwano zbrodnie popełnione podczas wojny i tylko dlatego pojednanie było możliwe. Dziś także potrzebujemy takich postaci jak bp Juliusz Bursche oraz wielu tych, którzy budowali pojednanie pomiędzy naszymi narodami. Miłość pozwala na wybaczanie i proszenie o przebaczenie.”
Ksiądz Prezes Annette Kurschus, wiceprzewodnicząca Rady EKD, przypomniała znaczenie pielęgnowanych od 40 lat więzi między EKD a Kościołami w Polsce: „Jesteśmy wdzięczni za poczucie wspólnoty, jakie rozwinęło się w ostatnich dekadach pomiędzy EKD a Polską Radą Ekumeniczną. Relacje naszych Kościołów są znakiem pojednania pomiędzy naszymi narodami, znakiem, który emanuje w naszych społeczeństwach. Wiara chrześcijańska nie wyklucza, ale łączy. Nie zamyka, ale otwiera.”
Biskup Juliusz Bursche był od 1904 roku zwierzchnikiem Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce oraz zdecydowanym orędownikiem polskiej niezawisłości. Otaczany jest w Polsce wielkim szacunkiem. Ponieważ jako potomek niemieckich imigrantów angażował się na rzecz Polski, w myśl ideologii narodowo-socjalistycznej uznano go za „zdrajcę narodu niemieckiego.”
W 1939 roku został aresztowany i przewieziony do więzienia Gestapo przy Albrechtstrasse, a następnie przetransportowany do obozu koncentracyjnego Sachsenhausen, gdzie zmarł w 1942 roku w niewyjaśnionych okolicznościach.
Rodzinie odmówiono wydania doczesnych szczątków Biskupa, jak i ujawnienia miejsca pochówku. Pamięć o nim miała być zupełnie wymazana.
Ówczesny Urząd Kościelny ds. Zagranicznych Niemieckiego Kościoła Ewangelickiego wspierał tę haniebną politykę, dlatego też Ewangelicki Kościół Niemiec wyraził w 1992 roku, w 50. rocznicę śmierci Biskupa Burschego, przerażenie i wstyd wobec uwikłania niemieckich instytucji kościelnych w prześladowanie Biskupa Burschego i poprosił o wybaczenie.