Upamiętnienie w Berlinie
W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej odbyło się w Berlinie nabożeństwo upamiętniające wydarzenia z 1 września 1939 roku. Wziął w nim udział bp Jerzy Samiec.
W czasie nabożeństwa zainaugurowano oficjalne partnerstwo między parafią Świętej Trójcy w Warszawie i parafią katedralną w Berlinie.
Liturgię prowadzili wspólnie duchowni ewangeliccy z Polski i z Niemiec z obydwu Parafii.
W nabożeństwie udział wziął zwierzchnik Kościoła bp Jerzy Samiec oraz biskup krajowy Berlina-Brandenburgii Markus Dröge, który wygłosił kazanie. Biskup przypomniał trudne momenty polsko-niemieckiej historii, wyzwania, jakim było budowanie mostów pojednania w obliczu niewypowiedzianego cierpienia zadanego Polsce przez Niemcy w czasie II wojny światowej. Kaznodzieja odniósł się także do współczesności mówiąc o odradzających się ekstremizmach w Niemczech i w Europie, w tym szczególnie wobec wspólnoty żydowskiej.
Błogosławieństwa końcowego w języku polskim i niemieckim udzielili bp Markus Dröge oraz bp Jerzy Samiec.
Po zakończeniu nabożeństwa odbyło się podpisanie aktu partnerstwa między warszawską i berlińską parafią – w imieniu Parafii Świętej Trójcy dokument podpisał ks. Piotr Gaś i kurator Parafii Igor Chalupec, a w imieniu Katedry Berlińskiej ks. Thomas C. Müller oraz Volker Faigle, przewodniczący Kolegium Kościelnego.
Słowa pozdrowienia i refleksji przekazali również Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek, która przypomniała dramatyczny kontekst historyczny II wojny światowej, zaplanowaną zagładę Polski, która niedługo cieszyła się odzyskaną niepodległością w 1918 roku. Wskazała również na konkretne przykłady pojednania mozolnie wypracowywane przez Polaków i Niemców szczególnie po przełomie politycznym w 1989 roku.
Do zebranych przemówił również Wolfgang Schäuble dziękując Kościołom za wkład w budowanie wzajemnego zrozumienia i przebaczenia między Polakami a Niemcami. – My, Niemcy, nadal za mało zdajemy sobie sprawę z tego, jak silny wpływ na dzisiejszą Polskę ma wciąż doświadczenie żelaznego uścisku potężnych sąsiadów i podwójnej dyktatury – mówił szef niemieckiego parlamentu.
Po nabożeństwie w Kaplicy Chrztów i Ślubów odbyła się polsko-niemiecka agapa.
Po południu przy placu Askańskim obok zniszczonego dworca Anhalckiego odbyło się międzypaństwowe upamiętnienie wybuchu II wojny światowej. Przemówienia wygłosili marszałek Witek oraz przewodniczący Schäuble. W uroczystości uczestniczył bp Markus Dröge oraz bp Jerzy Samiec, który w imieniu Kościoła ewangelickiego w Polsce złożył kwiaty.
zdjęcia i filmy dostępne na stronie ewangelicy.pl
źródło: ewangelicy.pl