Uroczystości pogrzebowe śp. Macieja Lisa
Uroczystości pożegnalne śp. dr Macieja Lisa - kuratora diecezji wrocławskiej - odbyły się w piątek, 24 kwietnia 2015 roku, w ewangelickim kościele Opatrzności Bożej i na Cmentarzu Grabiszyńskim we Wrocławiu.
Śp. Maciej Lis zmarł we Wrocławiu, 19 kwietnia 2015, w wieku 64 lat.
Podczas nabożeństwa żałobnego w kościele Opatrzności Bożej, zmarłego żegnała rodzina, bliscy, przyjaciele i współpracownicy z Kościoła Ewangelicko-Ausgburskiego oraz instytucji, w których pracował dr Maciej Lis. Obecni byli m.in. prof. Irena Lipowicz - Rzecznik Praw Obywatelskiech, prof. Andrzej Zoll - Rzecznik Praw Obywatelskich w latach 2000 -2006), poseł Sławomir Piechota.
Kazanie podczas uroczystości w kościele wygłosił biskup senior Diecezji Wrocławskiej ks. Ryszard Bogusz, który przypomniał, że zmarły był związany z wrocławską parafią ewangelicką od urodzenia, tutaj został ochrzczony, brał ślub, chrzcił dzieci i angażował się w życie parafialne.
W szczególny sposób pożegnał zmarłego Biskup Kościoła ks. Jerzy Samiec. Przypomniał, że dr Lis w Synodzie Kościoła był tym, który służył radą wszystkim i w mądry sposób proponował zmiany. Biskup Samiec podkreślił, że jako ludzie wierzący mamy jednak inną perspektywę. Smutek, który towarzyszy nam w związku ze stratą osoby ukochanej i znaczącej nie powinien przesłaniać perspektywy wiary, w której obecna jest nadzieja zmartwychwstania i ponownego spotkania.
Prezes Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, ks. dr Grzegorz Giemza zauważył, że śp dr Maciej Lis jest postacią, która we wszystkich środowiskach, w jakich działach był postrzegany podobnie, a jego podejście do ludzi było niezależne od grupy w jakiej przebywał. Zawsze otwarty, gotowy do rozwiązywania problemów, kreatywny, uzdolniony muzycznie i chętny do dzielenia się tą pasją z innymi.
Wiele osób wspominało śp dr Macieja Lisa podczas nabożeństwa. Prof. Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich, przypomniała motto życiowe dr Lisa "Zmieniać rzeczywistość, pomnarzać dobro". Podkreśliła, że z wielu aktywności, w których uczestniczył mógł wybrać jedną i w każdej odniósłby sukces zawodowy i finansowy. On jednak chciał służyć inaczej, chciał zrealizować złożone powołanie, by pomagać i zmieniać rzeczywistość.
Zaproponowała, by elementem kontynuacji jego dzieła była nagroda im. dr Macieja Lisa dla osób, które działają na rzecz osób niepełnosprawnych. Z jej wypowiedzią korespondowały kondolencje posła na Sejm Sławomira Piechoty i Rzecznika miasta Wrocławia ds. Osób Niepełnosprawnych Bartłomieja Skrzyńskiego.
Współpracownicy z Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Włodzimierz Bromski i prof. Krzysztof Wójtowicz opowiedzieli o tym w jaki sposób podchodził do swojej pracy ze studentami, jakim doskonałym prawnikiem i wykładowcą był dr Maciej Lis.
Na Cmentarzu Grabiszyńskim mowę pożegnalną nad grobem zmarłego wygłosił zwierzchnik Diecezji Wrocławskiej bp Waldemar Pytel. Przytoczone podczas uroczystości teksty biblijne nawiązywały do nadziei, którą żywią wszyscy chrześcijanie, że w Chrystusie otrzymaliśmy zbawienie i życie wieczne, a pożegnanie na tym świecie utwierdza nas w przekonaniu o ponownym spotkaniu w przyszłości.
Śp. Maciej Lis urodził się 16 listopada 1950 roku we Wrocławiu.
Od lat pełnił wiele kluczowych funkcji w Kościele ewangelickim – był m.in. delegatem do najwyższych władz Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce – Synodu Kościoła. Pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Prawnej Synodu, kuratora Diecezji Wrocławskiej i kuratora Parafii ewangelickiej we Wrocławiu. W latach 1998 - 2001 był Wiceprezesem Konsystorza Kościoła.
Był współtwórcą Diakonii Polskiej i członkiem Rady Diakonii Polskiej i Rady Diakonii Diecezji Wrocławskiej, wiceprzewodniczącym Rady Nadzorczej Ewangelickiego Centrum Kształcenia i Diakonii we Wrocławiu. Współorganizował Ośrodek Inicjatyw Obywatelskich we Wrocławiu.
Organizował Regionalne Konwencje Przeciw Bezradności Społecznej razem z Wrocławskim Sejmikiem Osób Niepełnosprawnych. Współtworzył projekt Dzielnicy Wzajemnego Szacunku czterech wyznań we Wrocławiu. Był jednym z założycieli - fundatorów Fundacji Partnerstwa Parafialnego im. Św. Jadwigi Wrocław-Dortmund.
Był pracownikiem naukowo-dydaktycznym na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, specjalistą z zakresu prawa międzynarodowego publicznego oraz europejskiego.
Pracował także jako Pełnomocnik Terenowy Rzecznika Praw Obywatelskich i dyrektor Biura RPO we Wrocławiu dla województw dolnośląskiego, opolskiego i lubuskiego.
W młodości śpiewał w języku esperanto, występował w kraju i za granicą. W 1970 roku, wraz z zespołem MUZILO, nagrał płytę winylową Bonveto. Ponad 20 lat śpiewał w zawodowym chórze Cantores Minopres Wratislavienses, a po roku 1999 założył wraz z grupą muzyków chór Capella Ecumenoca. Jego pasją była gra na fortepianie.
Pozostawił żonę i dwoje dorosłych dzieci.