Uroczystości w Hażlachu
Zborownicy z Hażlacha koło Cieszyna obchodzili pamiątkę 150 lat poświęcenia miejscowego kościoła ewangelickiego.
Na uroczystości składał się koncert z okazji 100 lat ewangelickiego chóru Hażlach – Zamarski oraz nabożeństwa dziękczynnego z okazji 150 lat poświęcenia kościoła w Hażlachu.
W czasie nabożeństwa Słowem Bożym służył bp Jerzy Samiec. Kazanie wygłosił w oparciu o 12. rozdział Księgi Izajasza, w którym podkreślił znaczenie zaufania pokładanego w Bogu, dzięki któremu każdy człowiek może z nadzieją spoglądać w przyszłość, nawet w kontekście trudnych i nieznanych czasów.
Bp Adrian Korczago poświęcił nową chrzcielnicę, a ks. Marcin Brzóska zaprezentował wydaną na jubileusz książkę autorstwa Jana Kuli: "Kronika ewangelików Hażlacha i okolicy". Śpiewał chór Hażlach-Zamarski oraz grała Diecezjalna Orkiestra Dęta.
W uroczystości licznie wzięli udział wierni i duchowni oraz reprezentanci władz samorządowych powiatu cieszyńskiego i gminy Hażlach.
Dzień wcześniej odbył się jubileusz 100 lat chóru Hażlach-Zamarski. Jego dyrygentką - od 42 lat jest Krystyna Penkała. W trakcie koncertu chór zaprezentował wiele pieśni ze swego repertuaru.
Przewodniczący sejmiku śląskiego Jan Kawulok wręczył chórowi złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Natomiast srebrna odznaka wręczona została chórzystom: Bożenie Krupie oraz Józefowi Michalikowi.
Na terenie gminy Hażlach, w powiecie cieszyńskim, znajdują się obecnie dwa ewangelickie kościoły: w Hażlachu i w Zamarskach. Są one częścią parafii cieszyńskiej. Kościół w Hażlachu, razem z plebanią, domem zborowym i cmentarzem tworzy miejsce dla głoszenia Słowa Bożego i spotkania zborowników m.in. z Hażlacha, Pogwizdowa i Brzezówki.
Odbywają się tam szkółki niedzielne dla dzieci, spotkania młodzieżowe, próby chóru oraz inne spotkania dla parafian. Ewangelicy w tych miejscowościach są mniejszością, stanowią ok. 10% z 6.100 mieszkańców.
Kościół w Hażlachu należy do parafii w Cieszynie i jest jedynym z filiałów posiadającym dom zborowy i plebanię. Opiekę duszpasterską nad hażlaskimi ewangelikami pełni obecnie ks. Mateusz Mendroch.
Historia ewangelików w Hażlachu
Pierwszy drewniany kościół ewangelicki zbudowano w 1636 roku. Osiemnaście lat później, 18 kwietnia 1654 roku zamknięto i odebrano ewangelikom kościół w Hażlachu, a miejscowy ksiądz musiał pójść na wygnanie. Rozpoczął się długi i ciężki okres prześladowań ewangelików. Z tamtych czasów, w miejscu pierwszego kościoła ewangelickiego w Hażlachu zachowała się jedynie kamienna płyta nagrobna księcia J. F. Bludowskiego (na obecnym starym cmentarzu katolickim).
W 1848 roku, po okresie prześladowań, ewangelicy założyli w wynajętej izbie prywatną szkołę ewangelicką w Hażlachu. Była ona utrzymywana przez ogół współwyznawców. Wokół szkoły skupiało się społeczne życie hażlaskich wiernych.
W roku 1852 powstała Ewangelicka Gmina Cmentarna w Hażlachu. Postanowiono również wybudować szkołę, której poświęcenie odbyło się po dwóch latach budowy. W 1858 roku założono w Hażlachu ewangelicki cmentarz.
W roku 1872, Jan Górniak - opiekun szkoły ewangelickiej i cmentarza w Hażlachu, zmobilizował miejscowych ewangelików do zbudowania murowanej kaplicy. Po rozbudowie - w roku 1922 - kaplica zaczęła pełnić funkcję kościoła dla okolicznych mieszkańców. Na początku lat trzydziestych, na gruncie sąsiadującym z kościołem, założony został w Hażlachu nowy cmentarz ewangelicki.
W 1972 roku ewangelicy z Hażlacha obchodzili jubileusz 100-lecia istnienia kościoła. Z tej okazji przebudowano ołtarz, wymalowano wnętrze, odnowiono elewację zewnętrzną i dach. Zakupiono krzyż na ołtarz i nowe żyrandole.
Dobudowana w 1922 roku część kościoła okazała się nietrwała. Słabe fundamenty były przyczyną pękania stropu i ogólnego złego stanu technicznego obiektu. W 1990 roku uzyskano zezwolenie na rozbudowę kościoła, która zrealizowana była w latach 2001-2002.
Z kolei założycielem hażlaskiego chóru był nauczyciel Karol Broda. Po raz pierwszy artyści wystąpili podczas poświęcenia dzwonów 18 kwietnia 1920 roku.