Wezwanie Sekretarza Generalnego ŚFL
Światowa Federacja Luterańska
Biuro Sekretarza Generalnego
Genewa 3 marca 2011
Do wszystkich kościołów członkowskich Światowej Federacji Luterańskiej
Łaska Wam i pokój od Pana naszego Jezusa Chrystusa!
W obecnym czasie dramatycznych transformacji politycznych, oczy całego świata skoncentrowane są na Północnej Afryce. Po popularnych powstaniach, długie, skostniałe i autokratyczne rządy Tunezji i Egiptu zostały zmuszone do zrzeczenia się władzy. Ubolewając nad przypadkami poniesienia śmierci, możemy być wdzięczni, że przemiany w tych krajach dokonały się względnie pokojowo.
Niemniej, w Libii wydarzenia potoczyły się inaczej. Kiedy piszę ten list, libijski przywódca Muammar Gadaffi kurczowo trzyma się władzy i czyni to w sposób najokrutniejszy z możliwych. Rozkazuje swym obrońcom strzelać i zabijać swój lud. Liczbę ofiar liczy się już w tysiącach. Została ujawniona wysoka skala humanitarnego kryzysu. Setki tysięcy ludzi ucieka z Libii do krajów ościennych. W Libii ludzie żyją w strachu, bez odpowiedniego dostępu do pożywienia i służby medycznej. Stają się obiektami prześladowań i zastraszania.
Cieszymy się z faktu, że ONZ szybko i zdecydowanie zaangażowała się w sytuację w Libii. Restrykcyjne działania zostały podjęte przez Radę Bezpieczeństwa, Zgromadzenie Ogólne i Radę Praw Człowieka. Społeczność międzynarodowa jednomyślnie potępiła nieograniczone zastosowanie przemocy i łamanie praw człowieka.
Trudne, jeżeli nie niemożliwe, jest przewidywanie, jak potoczy się dalej wrzawa północno - afrykańskich politycznych wdarzeń. Jednak moją nadzieją i modlitwą jest, aby proces ten utorował drogę do politycznej władzy, zupełnie odpowiadającej ludziom, których ma reprezentować.
Czy systemy polityczne i ekonomiczne ewoluują tak, aby ludzkie prawa i godność były szanowane, aby każdy człowiek miał swój głos, a każde dziecko mogło cieszyć się równouprawnieniem? Czy uda się tym narodom przejść ścieżką prowadzącą do demokratycznej reprezentacji z szacunkiem dla każdego ludzkiego istnienia? Czy inne kraje z obszaru Północnej Afryki i Środkowego Wschodu zostaną poddane tak samo dramatycznej transformacji? Efekty tych zmian odbiją się echem na całym świecie.
Teraz niektóre kwestie są jasne. Niezależnie od religii, kultury i etnicznego dziedzictwa , ludzie pragną poszanowania ich godności. Ludzie chcą być traktowani uczciwie i sprawiedliwie – odrzucają niesprawiedliwość i korupcję. Chcą mieć swoje zdanie o tym, jak są rządzeni i chcą by sprawujący władzę odpowiadali za nią. Tak, te uczucia są częścią naszego wspólnego człowieczeństwa. Wszystkie usiłowania znalezienia zewnętrznych podżegaczy są daremne – to część , w której odnajdujemy sami siebie, jako istoty ludzkie.
Ogromna liczba i odważne branie udziału w protestach przez młodych ludzi jest dla mnie jednocześnie godna uwagi i bolesna. Wyrażają zarówno pilną potrzebę dokonania przemian oraz głębię ludzkiej desperacji w domaganiu się podstawowych praw do pracy, wolności i wolności wypowiedzi. Podwójnie bolesnym jest fakt użycia przemocy wobec własnych ludzi, przez tych, którzy są u władzy. Użycie przemocy - gdy strzela się do młodzieży, mierzy się z karabinów do tych, którzy mają być przyszłością narodu i kraju.
Można zadać sobie pytanie, dlaczego Sekretarz Generalny Światowej Federacji Luterańskiej pisze o Północnej Afryce, gdzie nie ma luterańskich kościołów. Są dwa powody. Pierwszym jest to, co się tam dzieje, co jednocześnie jest dramatycznym wyrazem ducha humanizmu, który obejmuje nas wszystkich. Drugim powodem jest fakt, że jako luterańska wspólnota jesteśmy wezwani ponownie, aby odpowiedzieć na ludzkie potrzeby.
Wkrótce przybędzie do Tunezji kierownictwo ŚFL wraz z ACT – grupą aliansu humanitarnego, aby oszacować tamtejszą sytuację. Ta grupa skupi się na setkach tysięcy ludzi uchodzących z Libii. Obecnie większość uchodźców to obcokrajowcy pracujący w Libii, głównie Egipcjanie, ale także osoby z dalszych krajów, takich jak Nepal, czy Bangladesz. Wśród nich są także doświadczone cierpieniem grupy prześladowanych uchodźców z afrykańskich regionów subsaharyjskich, które usiłują uciec do Europy, ale zostały zatrzymane i aresztowane w Libii. Grupa oceniająca sytuację jest koordynowana i wspierana przez agencje powiązane z ŚFL. ŚFL uczestniczyła w spotkaniach ONZ i rozważała, jak odpowiedzieć na sytuację w Północnej Afryce. Będziemy kontynuowali te działania ścisłej współpracy z ONZ i innymi międzynarodowymi humanitarnymi organizacjami.
Dzieląc się informacjami o planowanych w najbliższej przyszłości działaniach ŚFL, proszę dodatkowo o następujące działania:
1. Proszę, dołączcie się do mojej modlitwy o mieszkańców Północnej Afryki a także Środkowego Wschodu. Módlcie się o zaprzestanie przemocy i represji. Módlcie się, by traktowano ludzi z godnością i szacunkiem. Módlcie się, aby wybrano uczciwych i odpowiedzialnych przywódców. Módlcie się, aby rodziny zabitych ludzi były podniesione na duchu. Módlcie się, aby migranci bezpiecznie mogli powrócić do swoich domów i aby uchodźcy znaleźli schronienie.
2. Kontynuujcie, proszę, humanitarne działania ŚFL poprzez finansowe wsparcie.
3. Ci, z was, którzy żyjecie w europejskich krajach – proszę, orędujcie wraz z waszymi rządami za przejęciem odpowiedzialności, przywództwa i współczucia względem tych, którzy uciekają z Północnej Afryki. Podczas gdy kraje sąsiadujące z Libią zmagają się z falą emigracyjną i generalnie granice ich pozostają otwarte, europejska dyskusja wydaje się coraz bardziej koncentrować na tym, jak ochraniać te granice. Sytuacja humanitarna wzywa jednak do zastosowania innego podejścia!
Teraz jest pora, aby luterańska wspólnota była wezwana do działania przez modlitwę, służbę i orędownictwo.
Z szacunkiem
Ks. Martin Junge
Sekretarz Generalny