Wiosenny Synod Kościoła

Kazanie wygłosił zwierzchnik diecezji warszawskiej ks. bp Mieczysław Cieślar. W oparciu o tekst z Filip. 1, 12-18 przypominał, że Jezus Chrystus „powołuje aby być Jego świadkiem”. To świadectwo „musi liczyć się jednocześnie z doświadczeniem, które wywołuje łzy (…) cierpienie świadków nie jest rzeczywistością, która dzieje się na zewnątrz ale także wewnątrz wspólnoty. Warto zatem słuchać świadka Bożego ap. Pawła który wyznaje „Lecz o co chodzi? Byle tylko wszelkimi sposobami Chrystus był zwiastowany…”

W nabożeństwie udział wzięli także goście ekumeniczni. Swoje pozdrowienia złożył bp prof. dr hab. Tadeusz Pikus, biskup pomocniczy warszawski, przewodniczący Rady ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski. Z kolei w imieniu metropolity Warszawy i całej Polski Sawy, zwierzchnika Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego pozdrowienia przekazał ks. dr Doroteusz Sawicki. W imieniu zwierzchnika Kościoła Ewangelicko-Reformowanego ks. bp. Marka Izdebskiego głos zabrał ks. Michał Jabłoński. Na zakończenie nabożeństwa błogosławieństwa udzielił biskup Mieczysław Cieślar.

7. sesję XII Synodu otwarł ks. prezes Waldemar Pytel. Na rozpoczęcie obrad złożono jubilatom: bp Mieczysławowi Cieślarowi, radcy Korneliuszowi Glajcarowi, ks. Tadeuszowi Makuli, ks. radcy Edwinowi Pechowi oraz ks. bp Michałowi Warczyńskiemu. Później od ślubowanie nowego członka Synodu - ks. Romana Dordy z Goleszowa - przyjął bp Jerzy Samiec. Ks. Roman Dorda zastąpił z listy duchownych jako członek Synodu ks. Jerzego Samca, który obecnie jest członkiem Synodu z urzędu, jako Biskup Kościoła.

Następnie swoje sprawozdanie przedstawił Biskup Kościoła. Ks. Jerzy Samiec rozpoczął od omówienia sytuacji w Ewangelickim Duszpasterstwie Wojskowym. Poinformował o zeszłorocznym wyborze ks. prof. Marcina Hintza na stanowisko Naczelnego Kapelana Wojskowego oraz o jego późniejszej rezygnacji. Konsekwencją tego zdarzenia było spotkanie z gen. J. Bojarskim z Departamentu Kadr MON, na którym ustalono, że Kościół przestawi możliwie szybko kolejnego kandydata. Po rozmowach z kapelanami wojskowymi wyłoniono dwójkę kandydatów: ks. kmdr. Marka Loskota i ks. ppłk. Mirosława Wolę. Jednocześnie Rada Synodalna dokonały zmiany w Regulaminie Duszpasterstwa Wojskowego, która umożliwaia jednoczesne prowadzenie parafii -  na wzór biskupów diecezjalnych. Spośród przedstawionych kandydatów Kolegium Wyborcze 18 marca wybrało ks. ppłk. Mirosława Wolę. W dniu 7 kwietnia otrzymał on w Departamencie Kadr MON nominację z rąk gen. J. Bojarskiego. Swoją służbę rozpocznie z dniem 12 kwietnia 2010 r. 

Kolejnym zaprezentowanym zagadnieniem były stosunki Kościoła z państwem. Końcem marca 2010 odbyło się spotkanie z min. Elżbietą Radziszewską, na którym ustalono, że Kościół wystąpi do państwa o powołanie dwóch wspólnych komisji przedstawicieli Kościoła i Rządu RP. Pierwsza z nich będzie miała na celu przygotowanie umowy państwo - Kościół E-A (w oparciu o art. 25 ust. 5 Konstytucji RP), druga miałaby prowadzić stały dialog państwo - Kościół. Zostało również wystosowane zaproszenie do premiera RP Donalda Tuska do wzięcia udziału w jednym z nabożeństw naszego Kościoła na Śląsku Cieszyńskim oraz do spotkania przy tej okazji z władzami Kościoła.

 


wstecz