Wizyta delegacji Kościoła Szwecji

Delegacji przewodził ks. bp Ragnar Persenius oraz ks. dziekan Annica Anderbrant, dziekan Parafii Katedralnej w Uppsali. Nowa rada diecezjalna wybrała Polskę jako miejsce pierwszej podróży studyjnej.

Pierwszego dnia szwedzcy goście wysłuchali w Centrum Luterańskim prezentacji dotyczącej historii, stanu obecnego oraz struktury Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Na pytania gości odpowiadał ks. bp Jerzy Samiec, pracownicy Biura Konsystorza oraz Parafii Świętej Trójcy.

Jednym z punktów wizyty w Polsce było nabożeństwo z Wieczerzą Pańską w kościele Świętej Trójcy w narodowe święto Konstytucji 3 Maja. Po raz pierwszy w święto narodowe kazanie w polskim kościele wygłosił szwedzki biskup.       

W liturgii komunijnej uczestniczył bp Ragnar Persenius, ks. Annica Anderbrant oraz ks. radca Piotr Gaś, proboszcz Parafii Świętej Trójcy. Część liturgii komunijnej odbyła się w języku szwedzkim –  Słowa Ustanowienia Sakramentu Ołtarza wypowiedział bp Persenius, który na koniec udzielił błogosławieństwa.
  
Po nabożeństwie odbył się w Lutheraneum (podziemia kościoła Świętej Trójcy) panel dyskusyjny, który poprowadził Andrzej Weigle, kurator Parafii Świętej Trójcy. Interesująca dyskusja została poprzedzona trzema referatami dotyczącymi sytuacji Kościoła luterańskiego w Polsce w kontekście życia diasporalnego (ks. radca Piotr Gaś) oraz relacji państwo-Kościół w polskiej ustawie zasadniczej, konkordacie i ustawach o stosunku państwa do Kościoła (mec. Przemysław Florjanowicz-Błachut). Sytuacje oraz wyzwania społeczno-polityczne, a także kulturowe Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce nakreślił dr Tomasz P. Terlikowski, redaktor naczelny portalu fronda.pl i ekumenizm.pl. Spotkanie zakończyło się Modlitwą Pańską oraz błogosławieństwem Biskupa Kościoła.
 
Podczas wizyty szwedzkiej delegacji, która trwała do 6 maja, nasi goście odbyli szereg spotkań podczas których wnikliwie mogli zapoznać się z polską historią oraz kulturą. Odwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego, Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Chopina, Bibliotekę Uniwersytecką w Warszawie, Cerkiew Metropolitalną św. Marii Magdaleny na Pradze oraz warszawską Synagogę Nożyków, gdzie spotkali się z Michaelem Schudrichem, naczelnym rabinem Polski. W ramach wizyty szwedzcy goście spotykali się również w Centrum Luterańskim przy ul. Miodowej na wewnętrznych obradach, modlitwach i nabożeństwach. – Po roku sprawowania urzędu Biskupa Kościoła, wielu spotkaniach z przedstawicielami różnych Kościołów, chciałbym podkreślić szczególną relację łączącą nas z Kościołem Szwecji. Jesteśmy wdzięczni Bogu za to partnerstwo i mamy nadzieję na jego pogłębianie – powiedział biskup Samiec, podsumowując wizytę szwedzkich współwyznawców.

więcej:  www.trojca.waw.pl

foto: galeria fotografii


wstecz