Wsparcie dla Japonii
„Niech cię wysłucha Pan w dniu utrapienia, Niech cię wzmocni imię Boga Jakubowego! Niech ci ześle pomoc ze świątyni i niech cię wesprze z Syjonu" Psalm 20,2-3
Czcigodni Księża:
Yutaka Kumei
Prezydent Japan Lutheran Church
Masatoshi Yamanouchi
Prezydent Japan Evangelical Lutheran Church
Shigeo Sueoka
Prezydent Kinki Evangelical Lutheran Church
Cały świat wstrzymał oddech, gdy w minionym tygodniu w Japonii zatrzęsła się ziemia, a fala tsunami zalała ogromne połacie Waszego kraju niszcząc wszystko, co napotkała. Spustoszenia dopełniają eksplozje i awarie elektrowni atomowych. W tysiącach liczy się tych, którzy zaginęli bez wieści lub ponieśli śmierć. Ludzkość od dawna nie zetknęła się z katastrofą o tak przerażającym rozmiarze.
W obliczu tragedii, jaka spotkała Japonię, Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP łączy się w modlitwie z wszystkimi Japończykami. Prosimy Boga o więcej cudów, jak dzisiejsze uratowanie spod gruzów czteromiesięcznej dziewczynki i wyłowienie z morza dryfującego na fragmencie dachu rozbitka. Modlimy się za tych, którzy stracili bliskich i nie mają warunków do życia. Modlimy się za służby ratownicze, aby łaskawy Bóg udzielał im sił i błogosławił ich heroicznym staraniom.
Bożej opiece polecamy wszystkich mieszkańców Japonii, bez względu na religię i wyznanie.
W Chrystusie Panu
Ks. Jerzy Samiec
Biskup Kościoła
Apel Diakonii Kościoła
"Nie wzbraniaj się czynić dobrze potrzebującemu, jeżeli to leży w Twojej mocy" Przypowieści Salomona 3,27
Poruszeni losem ludzi dotkniętych skutkami trzęsienia ziemi oraz tsunami, które tak tragicznie dotknęły w ostatnim tygodniu mieszkańców północnej-wschodniej Japonii, chcemy jako Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, włączyć się także w ogólnopolską oraz światową akcję niesienia pomocy osobom poszkodowanym. Do tej pory mówi się o 8 tys. osób, które zginęły w wyniku tego kataklizmu, ta liczba - niestety - każdego dnia wzrasta. Z zagrożonych terenów ewakuowano do tej pory ponad 460 tys. osób. Zniszczone zostały całe miasta i wsie.
Z pilnym apelem o pomoc w złagodzeniu skutków trzęsienia ziemi i tsunami w Japonii zwrócili się do kierownictwa naszego Kościoła przedstawiciele Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Japonii: jego prezydent, ks. Sumiyuki Watanabe i ks. Isamu Aota, koordynator Biura Udzielania Środków Pomocowych, którzy napisali m.in. „Prosimy o Boży pokój i miłosierdzie dla wszystkich ofiar. Solidaryzujemy się z wszystkimi ludźmi, którzy w jednej chwili stracili rodziny, domy i wszystko, co bezcenne, i są skazani na żal i lęk. Naszą głęboką modlitwą jest, aby Bóg dał im nadzieję i wolę życia, by mogli odbudować swe zwyczajne, codzienne życie możliwie najszybciej".
Kościół Ewangelicko-Luterański Japonii powołał 14 marca Biuro Udzielania Środków Pomocowych, a także wezwał do wsparcia - w każdy możliwy sposób - poprzez zbieranie informacji na temat ludzi, którzy najbardziej ucierpieli na zniszczonym obszarze. Praca ta jest prowadzona w porozumieniu i współpracy z innymi wyznaniami: rzymskokatolickim, anglikańskim, a także z dwiema parafiami luterańskimi w Sendai.
Nasze siostry i braci z Japonii proszą nas o modlitwę i wsparcie tej misji z wszystkich możliwych stron - przez grupy, jednostki, parafie, synody i powiązane z nimi instytucje.
Zbiórkę pieniężną na rzecz osób poszkodowanych w Japonii lub odbudowę szkół prowadzą w Polsce m.in. Polska Akcja Humanitarna, Caritas Polska, Prawosławne Dzieło Miłosierdzia Eleos.
Każdy przekazany przez nas, chociaż najmniejszy dar, jest świadectwem naszej solidarności i miłości bliźniego przekraczającej wszelkie bariery, kulturowe i geograficzne.
Ofiary pieniężne, prosimy wpłacać bezpośrednio na konto Diakonii Kościoła z dopiskiem „Pomoc dla Japonii"
Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP 00-246 Warszawa, ul. Miodowa 21
78 1240 1037 1111 0000 0693 1384
„Pomoc dla Japonii"
W imieniu Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego Japonii składamy serdeczne Bóg zapłać za złożoną ofiarę.
Z chrześcijańskim pozdrowieniem
Biskup Jerzy Samiec, Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP
Biskup Ryszard Bogusz, Prezes Diakonii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP
Warszawa, 17 marca 2011 r.