Wybory delegatów duchownych do Synodu Kościoła
W dniu 5 listopada, w warszawskim Centrum Luterańskim, odbyły się wybory przedstawicieli księży i diakonów do XIII Synodu Kościoła.
W roku 2012 rozpocznie kadencję XIII Synod Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Synod jest najwyższą władzą Kościoła. Jest on uosobieniem Kościoła i wszystkich praw Kościołowi przysługujących. W skład Synodu Kościoła wchodzą: wszyscy Biskupi, świeccy: Wiceprezes Konsystorza i wszyscy Kuratorzy Diecezjalni. Synody Diecezjalne na sesji wiosennej wybiorą z pośród swoich delegatów trzydziestu przedstawicieli świeckich wiernych.
Obradująca Konferencja Duchownych wybrała piętnastu przedstawicieli duchownych oraz delegata diakonów, którymi zostali (w kolejności alfabetycznej):
1. ks. Brzóska Marcin
2. ks. Czyż Leszek
3. ks. Giemza Grzegorz
4. ks. Londzin Marek
5. ks. Loskot Marek
6. ks. Korczago Adrian
7. ks. Malina Adam
8. ks. Mendroch Piotr
9. ks. Mutschmann Krzysztof
10. ks. Niemiec Marian
11. ks. Staszczak Janusz
12. ks. Pech Edwin
13. ks. Pieron Ryszard
14. ks. Uglorz Marek
15. ks. Wola Tomasz
Zastępcami zostali:
1. ks. Robert Sitarek
2. ks. Marcin Orawski
3. ks. Waldemar Pytel
4. ks. Piotr Wowry
5. ks. Michał Walukiewicz
Jako przedstawiciel diakonów wybrana została diakon Aleksandra Błahut-Kowalczyk a jej zastępcą diakon Halina Radacz.
Zadaniem Synodu Kościoła jest mi. sprawowanie pieczy nad zachowaniem czystości nauki i nad rozwojem życia religijno-moralnego w Kościele, stanie na straży praw, dobra i jedności Kościoła, ustalanie zasad współpracy z innymi wyznaniami, wybór Biskupa Kościoła oraz wszystkich Władz Zwierzchnich Kościoła, uchwalanie przepisów Prawa Kościelnego oraz zatwierdzanie sprawozdań Biskupa Kościoła i Władz Zwierzchnich. Synod Kościoła zbiera się co najmniej dwa razy w roku. Kadencja Synodu Kościoła trwa pięć lat.