Zakończono obrady Synodu
- Granice między dobrym i złym światem nie istnieją. Jest jeden świat, który potrzebuje odkupienia i pojednania, jeden świat, w którym Chrystus postawił swój krzyż - powiedział bp Marian Niemiec w kazaniu na zakończenie obrad Synodu Kościoła.
Podczas niedzielnego nabożeństwa bp Marian Niemiec, nawiązał do tekstów liturgicznych i wskazał na postać ucznia nazywanego niewiernym – Tomasza. Zauważył, że zwykle jego wątpiąca postawa jest postrzegana negatywnie. Tymczasem postać Tomasza uświadamia współczesnemu Kościołowi jakie są jego zadania.
Zmartwychwstały Chrystus, który stanął przed Tomaszem pokazał, że „granice między dobrym i złym światem nie istnieją. Jest jeden świat, który potrzebuje odkupienia i pojednania, jeden świat, w którym Chrystus postawił swój krzyż.” Stąd „może wątpiący nie są najgorszymi świadkami. Może wątpiący, ci z zewnątrz, ci nieraz atakujący i pytający zmuszają Kościół do działania i wypełniania powierzonej mu misji.”
Po zakończeniu nabożeństwa rozpoczął się trzeci dzień obrad wiosennej sesji.
Synodałowie zajęli się głosowaniem nad zgłoszonymi wnioskami. Przyjęto m.in. wniosek bp Jerzego Samca o przyjęcie kierunkowych działań dotyczących rozmów z rządem na temat nowej ustawy Państwo - Kościół. Synod ujednolicił także zapisy Pragmatyki Służbowej dotyczące trybu postępowania w okresie ostatniego roku kadencji proboszcza i proboszcza pomocniczego.
Po dyskusji przyjęto również wniosek o zakończeniu prac nad kwestią proporcji reprezentacji diecezji w Synodzie Kościoła. Tym samym pozostawiono dotychczasowe rozwiązanie iż Synod Kościoła składa się z 15 duchownych oraz 30 delegatów świeckich, wybranych przez Synody Diecezjalne, według klucza ustalonego przez Konsystorz.
Następna, 8. sesja Synodu Kościoła odbędzie się w dniach od 16 do 18 października 2015 roku we Wrocławiu.