Zjazd Bratniej Pomocy
Zjazd Bratniej Pomocy im. Gustawa Adolfa odbył się w czwartek, 4 czerwca 2015 roku, w Gołkowicach na Górnym Śląsku. Wierni zebrali prawie 250 tys. złotych na pomoc parafiom w potrzebie.
W zjeździe wziął udział m.in. prezes Synodu Kościoła ks. dr Grzegorz Giemza i przedstawiciele Konsystorza.
Bratnia Pomoc im. Gustawa Adolfa w okresie od Wielkanocy do Zielonych Świąt, ogłasza zbiórkę ofiar we wszystkich parafiach Kościoła, a następnie zebrane środki są rozdzielane pomiędzy parafie, które złożyły wcześniej wnioski o subwencje na cele budowlane i remontowe. Rozdział ten jest zatwierdzany przez Zebranie Delegatów.
Prowadzący obrady Prezes Zarządu BPGA, ks. Daniel Ferek, poinformował delegatów o najważniejszych faktach z działalności BPGA w latach 2014-2015. Następnie przedstawiono wyniki zbiórki. W sumie we wszystkich parafiach zebrano prawie 250 tys. zł.
Po dyskusji delegacji zaaprobowali przedstawioną przez zarząd propozycję podziału zebranych środków. Zebrane ofiary wspomogą Diakonat Eben-Ezer i parafię w Dzięgielowie, parafie w Ustroniu (Dobka), Jastrzębiu Zdroju, Wołczynie (Gierałcice), Kluczborku, Tychach, Orzeszu i Zabrzu, Lubaniu, Olsztynku i Piszu oraz Piotrkowie Trybunalskim.
Na zjeździe gościła również delegacja Gustaw-Adolf-Werk z Niemiec.
Kolejny, 153. Zjazd Bratniej Pomocy im. Gustawa Adolfa ma odbyć się w przyszłym roku we Wrocławiu.
W Kościele Ewangelickim w Polsce Bratnia Pomoc im. Gustawa Adolfa działa od 1946 r. Jednak ewangelickie organizacje pomocowe działały na terenie dzisiejszej Polski już od lat 1842-1845 (Dolny Śląsk, Pomorze, Mazury, Poznańskie), a w austriackiej części Śląska od 1861 r. (Bielsko).
Celem organizacji zbiórki ofiar pieniężnych na Bratnią Pomoc, wpłacanych przez wiernych całego Kościoła ewangelickiego, jest finansowe wsparcie mniej zasobnych parafii w diasporze w remontach swoich kościołów i centrów parafialnych.
Geneza tego święta sięga XVII wieku. Wówczas to szwedzki król, Gustaw Adolf pośpieszył ewangelikom z pomocą w wojnie z obozem katolickim, wywalczając im wolność religijną, choć sam zginął w bitwie pod Lutzen koło Lipska w dniu 16 września 1632r.
W dwusetną rocznicę tej bitwy postanowiono na miejscu walki ufundować królowi pomnik. Nazbierano tyle pieniędzy, że jeszcze pewna część pozostała po zapłaceniu wszystkich rachunków związanych z postawieniem pomnika. Wtedy to lipski duchowny, ks. prof. Grossman podjął testament króla Gustawa Adolfa, aby wspomóc tymi pieniędzmi ewangelicką diasporę.
W ten sposób powstała Fundacja pod nazwą Związek Gustawa Adolfa, który obecnie w Lipsku funkcjonuje pod nazwą Dzieła Gustawa Adolfa (Gustav-Adolf-Werk), a w Polsce – Bratnia Pomoc imienia Gustawa Adolfa.