Zjazd Bratniej Pomocy
W Piotrkowie Trybunalskim odbył się Zjazd Bratniej Pomocy im. Gustawa Adolfa, najstarszej ewangelickiej organizacji pomocowej w Polsce.
Co roku, w dniu Święta Bratniej Pomocy (katolicy obchodzą w tym dniu Boże Ciało), odbywa się zjazd delegatów parafii i instytucji, w czasie którego rozdzielane są zebrane przez wiernych w całym kraju środki pomocowe dla potrzebujących parafii.
Pomimo pandemii, zbiórka środków pomocowych w 2020 roku przerosła wszelkie oczekiwania i była największa w historii. Wierni wpłacili blisko 300 tys. zł z przeznaczeniem na pomoc tym parafiom, które z własnych środków nie są w stanie remontować swoich kościołów i kaplic.
Finansowe wsparcie przyznano: parafiom w Bładnicach, Cisownicy, Częstochowie, Czerwionce, Szopienicach, Wołczynie, Szczecinie, Nidzicy, Działdowie, Kętrzynie i Sopocie oraz diakonatowi Eben-Ezer a także Chrześcijańskiej Telewizji Internetowej.
Zarząd Bratniej Pomocy wyraził wdzięczność ofiarodawcom za każdy dar.
W roku 2020 miejscem Zjazdu był Piotrków Trybunalski, gdzie przy wsparciu środków m.in. Bratniej Pomocy wyremontowano miejscowy kościół parafialny. Spotkanie odbyło się 11 czerwca 2020.
Geneza Bratniej Pomocy sięga XVII wieku. Wówczas to szwedzki król, Gustaw Adolf pośpieszył ewangelikom z pomocą w wojnie z obozem katolickim, wywalczając im wolność religijną, choć sam zginął w bitwie w 1632 roku.
W dwusetną rocznicę tej bitwy postanowiono na miejscu walki ufundować królowi pomnik. Nazbierano tyle pieniędzy, że jeszcze pewna część pozostała po zapłaceniu wszystkich rachunków związanych z postawieniem pomnika. Wtedy to lipski duchowny, ks. prof. Grossman podjął testament króla Gustawa Adolfa, aby wspomóc tymi pieniędzmi ewangelicką diasporę.
W ten sposób powstała Fundacja pod nazwą Związek Gustawa Adolfa, który obecnie w Lipsku funkcjonuje pod nazwą Dzieła Gustawa Adolfa (Gustav-Adolf-Werk), a w Polsce – Bratnia Pomoc imienia Gustawa Adolfa.